Grus och död ved kan främja vattenkvalitet och biologisk mångfald i åar. Under våren har…
Sommarhälsning från Vattenriket

Godkänd utvärdering, stolta ambassadörer, glittrande konst och åtgärder för havet.
I början av sommaren kom det glädjande beskedet från Unesco. Biosfärområde Kristianstads Vattenrike har klarat sin tioårsutvärdering med beröm och får fortsätta vara en del av världsnätverket för biosfärområden.
Unesco lyfter fram arbetet med naturvård, utveckling och samverkan som välbalanserat, inkluderande och framgångsrikt.
Bakom de fina orden finns många människor, samarbeten och idéer. Tack alla markägare, föreningar, företag, forskare, myndigheter och andra som bidrar till Vattenrikets utveckling!
Den stora bredden märks också i nyheterna från det senaste kvartalet. En masterstudie visar att våra biosfärambassadörer får ökad kunskap, stolthet och engagemang. Ett nytt konstverk tolkar Vattenrikets landskap i glittrande glaspärlor.
I havet utanför Åhus skapar vi bättre förutsättningar för blåstång, fiskar och smådjur, medan arbetet i Mjöån visar hur naturbaserade lösningar kan stärka livet i våra vattendrag.
Välkommen att ta del av några av de händelser och initiativ som präglat den senaste tiden i Vattenriket.
Och glöm inte att ge dig ut och njuta av områdets fantastiska natur i sommar. På naturum Vattenriket får du inspiration och utflyktstips!
Läs mer om Unescos utvärdering.
Ambassadörer får ökad kunskap, stolthet och engagemang
Varje år utbildar Biosfärkontoret en grupp biosfärambassadörer som får lära sig mer om biosfärområdet och vårt arbete. En ny studentrapport visar att programmet är mycket uppskattat. Det ger djupare förståelse och ökar deltagarnas engagemang i hållbarhetsfrågor.
Vattenrikets som pärlat konstverk
Vad händer när kartans exakta linjer möter landskapets levande former? I sitt konstverk låter Evelina Chun glaspärlor gestalta området. Resultatet är både skulptur och karta, både abstraktion och igenkänning. Verket glittrar i ett fönster på naturum Vattenriket.
Vi hjälper blåstången föröka sig
Blåstång spelar en avgörande roll i havet. I dess grenverk lever många organismer. Nu testar vi olika metoder för att stärka tången. Från att med gymnasieelever samla ihop och sprida könsmogna tångtoppar. Till att skrubba stenar och ge tångbebisarna bättre fäste.
Stenrev för ökad mångfald och minskad erosion
Arbetet med ett nytt stenrev vid Äspet i Åhus är klart. Revet ska stärka den biologiska mångfalden i havet och kanske även minska erosionen längs kusten. Stenrevet är en del av Interregprojektet Supported by Nature.
Ny lärplats lyfter sten, stockar och strömmande vatten
Grus och död ved kan främja vattenkvalitet och biologisk mångfald i åar. Under våren har studenter från Högskolan i Halmstad besökt Lärplats Mjöån och hört om Biosfärkontorets åtgärder.
