Det finns troligen flera skäl till att bestånden av säv i Hammarsjön har krympt sedan…
Ny våtmark ska stärka både klimat och natur

Återvätning av torvmarker och klimatanpassning står i fokus för Interreg ÖKS-projektet Land4Climate. Biosfärkontoret Kristianstads Vattenrike leder projektet tillsammans med danska Gate21. På Linderödsåsen i Kristianstads kommun genomförs nu en av projektets första åtgärder.
Vi befinner oss på Linderödsåsen, på en öppen yta med björnbär, veketåg och lövträd. Ett dike rinner in i skogen. Längs diket och runt omkring oss växer flera äldre alträd. Vissa står på socklar, vilket berättar om en tid då området varit mycket blötare än idag.
Flödet varierar över året, från mycket vatten under vinter och tidig vår till helt torrt under sommaren. En vattendelare går igenom området så vattnet transporteras antingen till Segesholmsån, eller Helge å. Inom kort kommer området att ändra karaktär. En vattenspegel och pluggar i ett dike ska gynna alsumpskog, grundvattenbildning och ge jämnare vattenflöden.
– Nedströms våtmarken pluggas diket på två ställen för att höja grundvattennivån och gynna alarna. Områdets höjdskillnader gör att det också bildas mindre vattenspeglar, förklarar Anna Borgström, projektledare akvatisk ekologi på Biosfärkontoret.
Vi står på platsen för den första våtmarken som anläggs inom projektet Land4Climate. En grävmaskin har börjat arbeta med anläggandet.

Gynnar både växter och djur
Syftet med åtgärden är att återställa områdets hydrologi och skapa bättre förutsättningar för flödesutjämning och grundvattenbildning. Även den biologiska mångfalden kommer att gynnas av den nya våtmarken.
-Vatten kommer att finnas i området längre in på säsongen, dels i den mindre våtmarken med vattenspegel, dels i den återvätade alsumpskogen. Vattenspeglarna kommer att gynna både växter och djur, säger Anna.
Jordarten i området består av organiskt material och sand. Därmed innebär insatsen även en återvätning av organogen jord.
-Med hjälp av grundvattenmätare kommer vi att kunna följa nivån på grundvattnet över tid, efter att åtgärden genomförts. Det är väldigt värdefullt och kommer ge en inblick i hur åtgärden påverkar grundvattnet i området, säger Anna.
Från dikning till återvätning
Under 1800- och 1900-talet dränerades stora områden i Sverige för att öka produktionen på skogs- och jordbruksmark. Linderödsåsen var inget undantag, utan dikades ut vid den här tiden.
Runt 1930-talet odlades marken och runt omkring växte lövskog. Under 1970-talet började i stället lövskog att planteras. Troligtvis betades även delar av marken.
Dränering av organogen jord gör att vattnet rör sig snabbare igenom landskapet och leder ofta till högre utsläpp av koldioxid. Därför är det viktigt att höja grundvattnet.
-Det ger återigen förutsättningar för kol att bindas i marken så området kan fungera som en kolsänka. Det saktar också ner vattnet i landskapet och ökar uppehållstiden, förklarar Anna.
Vattenspegeln anläggs på området som inte innehåller organiskt material och ökar den öppna vattenytan på platsen.
Vägen fram till den nya våtmarken började med att markägaren Gustaf Lannek tog kontakt med skogsägarföreningen Södra för att diskutera möjligheterna att utveckla området. Genom den kontakten skapades en länk till Kristianstads Vattenrike, där idén kunde tas vidare och bli en del av Land4Climate.
Nu är Gustaf Lannek glad åt våtmarken och att den kan bli ett gott exempel på åtgärder för klimatanpassning, biologisk mångfald och vattenhushållning kan samverka.
– Att höja och öka mängden grundvatten har varit ett av mina mål. Det blir också intressant att mäta grundvattnet, säger han.
Land4Climate finansieras av Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak, region Själland samt deltagande aktörer.
Läs mer om projektet på Vattenrikets hemsida: Land4Climate – Biosfärområde Kristianstads Vattenrike
