Rekordmånga tranor vid Pulken – nu är det vår!

tranor på pulken

I fredags kväll räknade Nordöstra Skånes fågelklubb rekordmånga tranor vid Pulken – hela 12 600. Matningen är igång och på tisdag 25 mars firar vi trandagen med trankalas vid fågeltornet. Från 16.00 till skymning finns tranvärdar med tubkikare på plats och vi bjuder på fika i utemuseet.

Luften är full av trumpetande tranor – ett härligt vårtecken. Så här i månadsskiftet mars-april rastar tusentals tranorna i Vattenriket på sin väg mot häckningsplatserna norrut.
Vattenrikets besöksplats Pulken är ett fint ställe att njuta av tranorna. På senare år har allt fler tranor hittat hit. Rekordet var 10 500 tranor i fjol… tills Nordöstra Skånes fågelklubb räknade hela 12 600 tranor i fredags kväll!

Omkring 15 000 personer besöker Utemuseum Pulken varje vår för att uppleva skådespelet! Arbetet med tranorna är ett exempel på hur vi samarbetar i Biosfärområde Kristianstads Vattenrike med lösningar som är bra för både natur och människa.

Matar för att undvika skador
När tranorna flyttar från södra Europa för att häcka i norra Skandinavien är Vattenriket en dagsetapp från norra Tyskland. Tranorna letar rastplats efter tillgång på mat och grunda våtmarker, som skydd från räven.

För att undvika att tranorna gör skada på böndernas nysådda åkrar bekostar Länsstyrelsen och Kristianstads Lagerhusförening matning av tranorna på ett fält vid Pulken. Det är lokala lantbrukaren Bo Svensson som kör ut med kornet.

Lockar besökare från när och fjärran
Tranorna lockar besökare från när och fjärran. I fågeltornet intill matningsfältet kan vi njuta av tranornas dans och trumpetande. På tisdag 25 mars firar vi trandagen med tranvärdar, fika och skådning vid Pulken. Vi är på plats 16.00 till skymningen.

Under perioden 25 mars – 6 april är naturums naturvägledare på plats kl 11-14. Sedan tar ideella tranvärdar över till skymningen. Det är ett samarbete med Vattenrikets vänner, Naturskyddsföreningen och Nordöstra Skånes fågelklubb. Yngsjö If grillar korv vid tornet.

Se också tranorna dansa, äta och putsa sina fjädrar via trankameran här
Läs mer om tranorna vid Pulken här.

Back To Top
Translate »